Οι μαθητές των τμημάτων Α2 και Α3 του 3ου γυμνασίου Ορεστιάδας συμμετείχαν σε συζήτηση στο χώρο του twinspace για τα ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων, των Αποκριών και του Πάσχα. Στη συζήτηση συμμετείχαν μαθητές από το 6ο γυμνάσιο Πετρούπολης, το ΠΓΖΣΙ, το 4ο «Ηράκλειο γυμνάσιο Θήβας και το ιδιωτικό Ώθηση Αττικής. Οι μαθητές επέλεξαν μια θεματική από τις παραπάνω και συμμετείχαν καταθέτοντας ήθη και έθιμα από τον τόπο τους ή από τον τόπο καταγωγής τους. Στη συνέχεια διασχολικές ομάδες, με 2 μαθητές που εκπροσώπησαν το κάθε σχολείο, κατέγραψαν τα ήθη και έθιμα σε κοινόχρηστα έγγραφα. Η καταγραφή έγινε με κυκλική τροχιά – ρολόι. Η ομάδα της Πετρούπολης κατέγραψε των Ιωαννίνων, τα Ιωάννινα της Ώθησης, η Ώθηση της Ορεστιάδας, η Ορεστιάδα της Θήβας και τέλος η Θήβα της Πετρούπολης.
Στη συνέχεια δημιουργήθηκαν τα παρακάτω ebook. Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές γιατη άψογη συνεργασία τους!

To ebook των Χριστουγέννων

To ebook των Αποκριών