1. Siamo quello che mangiamo

Στο πλαίσιο των μαθημάτων της Οικιακής Οικονομίας και της Αγγλικής γλώσσας πραγματοποιείται στο 3ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2021-2022 το ευρωπαϊκό eTwinning πρόγραμμα ” Siamo quello che mangiamo”. Βασικός σκοπός του έργου είναι η προώθηση του διαλόγου μέσω της «γλώσσας του φαγητού». Η τροφή είναι μια πολύτιμη ευκαιρία ανταλλαγής εμπειριών και γνώσεων μεταξύ διαφορετικών λαών , γνωριμίας διαφορετικών ανθρώπων και ανάπτυξης διαπολιτισμικών συναισθημάτων.
Στο πρόγραμμα συμμετέχουν 9 εκπαιδευτικοί από την Ιταλία, Μάλτα, Ελλάδα, Γεωργία και 89 μαθητές.
Ο ιστότοπος: https://twinspace.etwinning.net/194678/home

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Καλαντζή Βασιλική και Παπαϊωάννου Βασιλική

2. Χαρτογραφώντας τη γνώση

Στο πλαίσιο των μαθημάτων της Οικιακής Οικονομίας και της πληροφορικής πραγματοποιείται στο 3ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2021-2022 το εθνικό eTwinning πρόγραμμα με συμμετοχή από διάφορες πόλεις της Ελλάδας. Το έργο αποσκοπεί στην κατασκευή ενός ηλεκτρονικού διαδραστικού χάρτη της Ελλάδας ή και άλλων χωρών, εμπλουτισμένο με στοιχεία από τις ενότητες του μαθήματος Οικιακής Οικονομίας (Διατροφή, Ενδυμασία, Οικογενειακός περίγυρος, Ήθη-έθιμα, Ασφάλεια στο διαδίκτυο) σε συνδυασμό με την επίτευξη των επιμέρους στόχων που σχετίζονται με την ανάπτυξη δεξιοτήτων του 21ου αιώνα για τους μαθητές. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν 7 εκπαιδευτικοί από Αθήνα, Θήβα , Ιωάννινα , Ορεστιάδα και 191 μαθητές.
 Ο ιστότοπος: https://twinspace.etwinning.net/197463

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Καλαντζή Βασιλική και Σίμου Μαρία

2.1 E-book Οι δικές μας ιστορίες Διαδικτύου

Στο εθνικό etwinning πρόγραμμα ‘ Χαρτογραφώντας τη γνώση’ οι μαθητές των Γυμνασίων του 3ου Ορεστιάδας, ΠΓΖΣ Ιωαννίνων, 6ου Πετρούπολης και 4ου ‘Ηράκλειου” Θήβας έγραψαν της δικές του ιστορίες διαδικτύου που σας τις παρουσιάζουμε στο ακόλουθο ebook.

1.1 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ

Παρουσίαση της πόλης μας από μαθητές της Α1 τάξης, οι οποίοι συμμετείχαν στο etwinning  πρόγραμμα “Siamo quello che mangiamo”

1.2 NETIQUETTE

Με αφορμή την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου στις 8 Φεβρουαρίου 2022 οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου Ορεστιάδας που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό etwinning  πρόγραμμα “Siamo quello che mangiamo/ We are what we eat  στο μάθημα της οικιακής οικονομίας με την υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Καλαντζή Βασιλική  δημιούργησαν τους δικούς τους κανόνες καλής διαδικτυακής συμπεριφοράς (Netiquette).

Οι εργασίες τους στο ακόλουθο βίντεο.

2.2 Διαδικτυακή συνάντηση

Την Πέμπτη,  24 Μαρτίου 2022, μετά το πέρας των εορταστικών εκδηλώσεων για την 25η Μαρτίου,  πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών του Α2 τμήματος του σχολείου μας με το Α2 τμήμα του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων στο πλαίσιο του εθνικού eΤwinning προγράμματος ” Χαρτογραφώντας τη γνώση “. Οι μαθητές γνωρίστηκαν για πρώτη φορά μέσω αυτής της διαδικτυακής συνάντησης, παρουσίασαν τις πόλεις τους και μίλησαν για την εμπειρία τους στο eΤwinning αναφέροντας ποια δραστηριότητα τους άρεσε περισσότερο. Οι υπεύθυνες καθηγήτριες Βρίγκα Παναγιώτα  και Εξάρχου Μαρία για το ΠΓΖΣΙ , Καλαντζή Βασιλική και Σίμου Μαρία για το 3ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας.

2.3 Βιντεοπαρουσίαση των πόλεών μας .

Μια δράση για το έργο ” Χαρτογραφώντας τη γνώση”.

1.3 Όλοι μαζί για την ειρήνη.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό eTwinning “Siamo quello che mangiamo” εκφράζονται για την ειρήνη.

2.4 Ηλεκτρονικό περιοδικό: The student voice και Άδραξε

Η δράση για τα e-books φιλοξενείτε στο ψηφιακό περιοδικό www.studentvoice.gr και στο  επίσης ηλεκτρονικό περιοδικό ΄Άδραξε’

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τις αναρτήσεις με τα έργα των μαθητών.

Α. https://www.studentvoice.gr/copy-of-english-20-21-1-1

Β. https://www.othisi.gr/sxoleio/periodiko-adraxe/#dflip-df_7196/9/

2.5 Τελικό E-book

Το  τελικό ebook, που περιλαμβάνει στιγμές του έργου μας “Χαρτογραφώντας τη γνώση ” από την αρχή έως το τέλος. Ένα μαγικό ταξίδι στη γνώση και τη δημιουργία έφτασε στο τέλος του! Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές και τους συναδέλφους για αυτή την εξαιρετική συνεργασία!

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες : Καλαντζή Βασιλική , Σίμου Μαρία